Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Co dalej z zagospodarowaniem północnego Przedzamcza Zespołu Zamkowego w Malborku?

  • 30 marca 2020, godz. 16:59
  • ilość zdjęć: 16
Z informacji prasowych wynika, że do marca tego roku malborskie Muzeum Zamkowe miało złożyć wniosek o dotację z funduszy norweskich. Tym razem projekt inwestycyjny miałby obejmować zagospodarowanie północnej części Przedzamcza, a co za tym idzie – odbudowanie i odrestaurowanie kolejnych elementów zamku zniszczonego podczas II wojny światowej.

Z projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną, która wygrała w 2017 roku przetarg ogłoszony przez Muzeum Zamkowe w Malborku na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania pn. „Zagospodarowanie północnego Przedzamcza Zespołu Zamkowego w Malborku” można dowiedzieć się, czego konkretnie ma dotyczyć ten projekt inwestycyjny.

Ciąg budynków gospodarczych.

Zgodnie z projektem, kaplica Św. Wawrzyńca zostanie przebudowana i wyremontowana. Poza tym planowana jest budowa budynku o funkcji usługowej i biurowej w miejscu części gospodarczej w ruinie. Przewidziany jest również remont wraz z przebudową istniejącego budynku (2B) w ciągu gospodarczym, którego zmieni się sposób użytkowania. Prowadzone ma być w nim schronisko młodzieżowe.

Budynki techniczne na Przedzamczu.

W przypadku tych budynków przewidziana jest rozbiórka współczesnego budynku kas, magazynowego oraz magazynowo – biurowego. Przebudowany i wyremontowany ma zostać budynek Domu Steinbrechta, a także budynek przy Karwanie (stary budynek kas), w którym powstanie kawiarnia. Planowany jest również remont i rozbudowa podcienia gospodarczego za Basztą Prochową, a także remont podcienia gospodarczego przed Ludwisarnią. Budynek Ludwisarni po remoncie i przebudowie ma być obiektem magazynowym.

Ciąg muru oporowego zachodniego – od kładki przez Nogat do Baszty Maślankowej.

Projekt zakłada remont muru oporowego od strony rzeki Nogat oraz muru kurtynowego przyczółka mostowego. Przewidziany jest remont z przebudową przyczółka mostowego „Kazamaty”, który ma pełnić funkcję usługową, a także Baszty Maślankowej, która po remoncie będzie pełniła funkcję wystawienniczo – magazynową. Funkcję wystawienniczą po remoncie i przebudowie pełniła będzie Baszta Kęsa, a magazynową – baszta obronna przyczółka mostowego.

Północna część Wału von Plauena.

Muzeum Zamkowe w Malborku planuje remont północnego muru obronnego wraz z reliktami baszt i nasypem ziemnym, a także rekonstrukcję kształtu profili szańca szwedzkiego. Poza tym przewiduje remont z przebudową budynku Baszty Szarysz, w której będą mieściły się pomieszczenia magazynowe.

Wschodni ciąg murów obronnych Przedzamcza.

Malborski zamek doczeka się również remontu ciągu muru obronnego i muru wschodniego Karawanu. Wyremontowany i przebudowany zostanie budynek Baszty Prochowej oraz Baszty Trójściennej, w której po zmianie będą znajdowały się pomieszczenia magazynowe.

Kiedy początek prac?

- „Planowany zakres prac jest odpowiedzią na wskazywane przez mieszkańców potrzeby, dotyczące konieczności powstania nowej, większej i lepiej zaadaptowanej przestrzeni przystosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami na terenie zamku w Malborku. Realizacja zakładanych prac stworzy możliwość organizacji i uczestnictwa w spotkaniach, warsztatach i zajęciach dla osób starszych osób z ograniczeniami ruchowymi poświęconych historii, sztuce i kulturze regionu oraz zamku” - można przeczytać na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku.

Kiedy rozpoczną się prace remontowe Przedzamcza malborskiego zamku? Póki co wiadomo tylko, że Muzeum Zamkowe ubiega się o przyznanie dofinansowania ze środków Programu KULTURA Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG.
Czy środki finansowe zostaną przyznane i kiedy rozpoczną się prace remontowe dowiemy się zapewne za jakiś czas, o czym państwa poinformujemy.
Tagi

Powiązane artykuły