Wydanie nr 148/2020, Środa 27.05.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

180 mln zł w POPC przesunięte na laptopy dla szkół

  • Wydanie nr 148/2020
  • 29 marca 2020, 08:33
  • Marek Jaślan / Telko.in
  • Wiadomości
  • 4 komentarze
180 mln zł w POPC przesunięte na laptopy dla szkół fot. zdjęcie przykładowe
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Komisja Europejska poparła wniosek resortu, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół, np. laptopy. A chodzi o kwotę ponad ponad 180 mln zł. Pojedyncza gmina może się starać o wsparcie w kwocie 40 tys. zł.

Resort chce te środki zagospodarować szybko i dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba –  także na mobilny dostęp do internetu.

– Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? – Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina – zapowiada ministerstwo. I zakłada, że kwota wsparcia wynosić będzie nie mniej niż 40 tys. na gminę. Nie potrzeba wkładu własnego.  Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty – zapewnia resort.

Ubiegając się o takie wsparcie samorząd w pierwszej kolejności musi oszacować potrzeby, a potem rozpocząć zakupy. Ministerstwo podkreśla, że wydatki można już ponosić, choć wnioski zacznie przyjmować od 1 kwietnia. Resort nie wskazuje parametrów sprzętu, a bardziej chodzi o to, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów.

Dopiero potem konieczne będzie złożenie wniosku do CPPC.

– Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany, np. podczas lekcji – mówi Marek Zagórski.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe, konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami POPC. Ministerstwo podkreśla, że była ona błyskawiczna, bo  otrzymało ją w jeden dzień.

Marek Jaślan / Telko.in
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Sygnalista
Sygnalista 31.03.2020, 08:30
.....................................informuję służby, że w Toruniu od lat działa oszust który wyłudza od ludzi pieniądze metodą - "Na Tadeusza". ! Większość Polaków wie kim jest.
gość
gość 29.03.2020, 18:46
Laptopy to dzieci powinny mieć. Na takie rzeczy miało być przeznaczone 500 plus!!!
Młody
Młody 29.03.2020, 14:53
Min Szumowski już sam się pogubił w tym co mówi ! Na kłamstwie daleko nie zajedzie !
Księgowy
Księgowy 29.03.2020, 09:36
Kłamstwo i odwracanie uwagi. Ten nieudolny rząd nie ma żadnych oszczędności ! Wszystko roz.pierdolił rozdał a teraz będzie rozdawał ludzie życie !