imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

38 zawodników z całej Polski wzięło udział w Malborskim Maratonie Kajakowym 12h.

38 zawodników z całej Polski wzięło udział w Malborskim Maratonie… fot. Michał Zieliński
Kurz po malborskim triathlonie jeszcze nie opadł, a woda w rzece Nogat znów została zamieszana. Po raz trzeci rok z rzędu pod mury malborskiego zamku zawitali pasjonaci kajakarstwa długodystansowego. Impreza o nazwie Malborski Maraton Kajakowy 12h odbyła się w minioną sobotę, a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Malborka. Wyścig polega na pływaniu kajakiem po wyznaczonej trasie o długości 4 km po okręgu, a wygrywa osoba, która wykona największą ilość okrążeń w ciągu dwunastu godzin.
W wyścigu wzięło udział 38 osób z całej Polski między innymi ze Szczecina, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Dęblina. W kategorii K1 kobiet o najlepsze miejsce walczyło sześć pań. Tę konkurencję zdominowała Agnieszka Uklańska z Warszawy pokonując dystans 90 km, na drugim miejscu uplasowała się Renata Miszczak z wynikiem 72 km, a trzecie miejsce należy do Danuty Pawlik, która przepłynęła 60 km.
Piotr Rosada znany jako Tytan z Białogardu po raz kolejny udowodnił, że łatwo się nie poddaje. 114 km to dystans, który pokonał najlepszy mężczyzna na „jedynkach”. Piotr nie wysiadał z kajaka przez całe dwanaście godzin. Słowa uznania należą się również Marcinowi Rybaczukowi oraz Jakubowi Tuszyńskiemu, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w tej konkurencji przepływając równo 102 km każdy. W tej kategorii o tytuł mistrza walczyło siedemnastu najlepszych polskich długodystansowców.
Kategoria K1M60+, czyli mężczyźni po 60 roku życia udowodnili, że na sporty wytrzymałościowe nigdy nie jest za późno. Marian Nowak ze Szczecina pokonał swoich konkurentów przepływając 84 km i zdobywając tytuł najlepszego weterana, tuż za nim był Leszek Jeżyna z wynikiem 76 km oraz Marek Stępień 62 km.
Osady dwuosobowe to kolejny powód do dumy z powodu ilości duetów. Wśród męskich „dwójek” najlepsi okazali się mastersi z Elbląga Ryszard Białkowski i Krzysztof Wojewoda z wynikiem 100 km. Na niższym stopniu podium stanęli Adrian Sieniakowski oraz Sebastian Górajczyk 60 km, a trzecie miejsce należy dla osady z Gdańska Kazimierz Data i Mirosław Muszyński 44 km.
Frekwencja wśród osad K2mikst bardzo ucieszyła organizatorów, ponieważ rzadko zdarza się, aby w tej kategorii wystartowały aż trzy osady. Niemałym zaskoczeniem był debiut jednej z najlepszych długodystansowych kobiet Izabeli Penczek wraz z Michałem Zielskim, który trzy tygodnie wcześniej zdominował Szczeciński Maraton Kajakowy Zimorodek wygrywając na dystansie 55km w kategorii K1. Izabela i Michał pokonali w Malborku dystans 52 km, co pozwoliło aby stanęli na najwyższym miejscu podium. 44 km to wynik kolejnego miksta, czyli Edward Góra i Grażyna Jędryszek. Mirosław Kreczman i Katarzyna Majewska zajęli trzecią lokatę z wynikiem 22 km.
W trakcie trwania maratonu zaprzyjaźnione Malborskie Stowarzyszenie Sportowe Lena zorganizowało wyścigi SUP, które były bardzo widowiskowe.
Uroczyste zakończenie obu wyścigów odbyło się w auli Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji w Malborku. Podczas uroczystości Pan Burmistrz wręczył puchary ufundowane przez Miasto Malbork oraz Gminę Stare Pole. Wszyscy zawodnicy biorący udział w maratonie kajakowym zostali udekorowani, oraz wręczono im słodkie miody ufundowane przez Państwa Tuszyńskich, miody z tradycjami z Warki. Kobiety, które stanęły w szranki z mężczyznami otrzymały bukiety kwiatów od Powiślańskiej Organizacji Turystycznej.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła miła rodzinna atmosfera stworzona przez uczestników oraz organizatorów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że odwiedzą Malbork za rok, ponieważ nie wszystkie cegły w zamku zostały policzone.
Maraton włączony jest w cykl Canoa Cup, czyli puchar maratonów kajakowych organizowanych w różnych miejscach w Polsce. Malborska impreza zwieńczyła puchar, a najlepsi zostali udekorowani. Wśród zawodników, którzy ukończyli 5 z 7 imprez wylosowano kajak maratonowy ufundowany przez firmę Tedi Sport. Zacna nagroda trafiła w ręce Andrzeja Kosioła, który tydzień wcześniej ukończył malborskiego iromena.