Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Biogazownia zatruwa nam życie”. Fetor w Tragaminie i burzliwe spotkanie z prezesem OHZ.

Odór jest często nie do wytrzymania. Mieszkańcy miejscowości Tragamin w Gminie Malbork mają dosyć uciążliwej działalności sąsiada. OHZ Gajewo jest spółką skarbu państwa i zajmuje się hodowlą bydła, produkcją roślinną oraz produkcją i sprzedażą energii elektrycznej.

Biogazownia działająca przy Ośrodku Hodowli Zarodowej w Tragaminie wzbudza coraz większe niezadowolenie wśród mieszkańców. Wydobywające się odory przy produkcji energii oraz fetor z wylewanych na pobliskie pola nawozów uniemożliwiają często normalne życie. Mieszkańcy mówią o fali odorów w szczególności w nocy. Smród ma być tak duży, że uniemożliwia uchylenie okna.

- Zapach wynikający z hodowli bydła w porównaniu z odorem z biogazowni jest jak fiołki. Tu się nie da mieszkać. Żądamy konkretnych działań i zaprzestania trucia nas tym smrodem - tak sytuację widzą mieszkańcy.

- Wybudujemy membranę antyodorową oraz posadzimy szpaler z drzew w celu ograniczenia uciążliwych zapachów. Jednak o całkowitym ich wyeliminowaniu raczej nie może być mowy. W przyszłości chcielibyśmy, dzięki biogazowni, umożliwić mieszkańcom podłączenie nowego zasilenia grzewczego, które zastąpi stare piece. Do tego jednak potrzebujemy wsparcia władz gminnych – informuje Krzysztof Tomasik, prezes OHZ Gajewo.

Zdaniem mieszkańców do wielu uchybień doszło już w procesie uzgadniania i realizacji inwestycji. Przedsiębiorstwo odpiera zarzuty i zapewnia, że wszystko działa zgodnie z normami.


Więcej o sprawie w reportażu.

 

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.