Wydanie nr 188/2020, Poniedziałek 6.07.2020
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gd.: Dzień Osadnika, IV Edycja - 30.09.2017

Nowy Dwór Gd.: Dzień Osadnika, IV Edycja - 30.09.2017 fot. Mateusz Grabowski
W niedzielne przedpołudnie mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego zebrali się razem z Samodzielną Grupą Odtworzeniową “Pomorze", aby po raz kolejny upamiętnić wydarzenie przybycia osadników na Żuławy Wiślane.

Przemarsz rozpoczął się tradycyjnie na stacji kolejki wąskotorowej, gdzie zebrani przy akompaniamencie męskiego chóru "Rewelersi" z ŻOKu, akordeonu i śpiewu samych osadników odtwarzali trasę jaką pokonać musieli pierwsi przybyli na te tereny po wojnie ludzie. Pierwszy przystanek przy obelisku Żuławskich Pionierów, gdzie odczytano wspomnienia jednej z autentycznych osadników i złożono kwiaty. Następny na ulicy Kopernika, gdzie okoliczni mieszkańcy witali wszystkich chlebem, solą (i jak się mogło wydawać - wodą ognistą o dużej mocy, choć nie sprawdziliśmy tego osobiście). Finalnie, osadnicy eskortowani cały czas przez wozy bojowe i żołnierzy z epoki dotarli do Żuławskiego Parku Historycznego. Na miejscu można było pośpiewać, poczęstować się drożdżówką, kawą i zupą osadniczą, a także posłuchać wykładu Marcina Owsińskiego pt. „Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku. Koniec i początek miasta na Żuławach” przy okazji premiery książki o tym samym tytule.

Z roku na rok wydarzenie to przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców, którzy przy okazji świetnej zabawy, integrują się i poznają historię regionu. Cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w imprezie i czekamy na jej kontynuację w przyszłym roku.

Redakcja zulawyimierzeja24.pl

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
nowodworzanka
nowodworzanka 11.10.2017, 22:51
Dlaczego redakator nie wspomina w artykule ani słowem o głównym organizatorze i pomysłodawcy Dnia Osadnika - Klubie Nowodworskim?
passenger Stanislaw Paluch
passenger Stanislaw Paluch 05.10.2017, 09:54
W sobotnie przedpołudnie, a nie niedzielne.