Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZUS pomoże niepełnosprawnym. Razem przeciw wykluczeniu.

  • Wydanie nr 218/2020
  • 6 czerwca 2017, 08:02
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Wiadomości
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą współdziałać na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Dzięki sfinansowaniu przez Fundusz dostosowania stanowisk pracy do potrzeb niepełnosprawnych Zakład zwiększy zatrudnienie tej grupy osób.

Prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS oraz Robert Kwiatkowski, Prezes Zarządu PFRON podpisali 31.05.2017 r. dwa niezwykłej społecznie wagi porozumienia. Pierwsze o współpracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu i społecznemu osób niepełnosprawnych, a drugie o wsparciu finansowym dla ZUS w związku z planami zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Porozumienie o współpracy podpisane zostało pod auspicjami Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest stwarzanie warunków umożliwiających osobom niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Naszym naturalnym sojusznikiem jest administracja i instytucje publiczne, które ze względu na społeczną siłę oddziaływania powinny być liderami w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – mówi Robert Kwiatkowski, Prezes Funduszu.

Porozumienie o współpracy między ZUS a PFRON, przewiduje promocję kompleksowej rehabilitacji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także wprowadzenie narzędzi służących tworzeniu warunków do powrotu i utrzymania się tych osób na rynku pracy. Strony porozumienia deklarują prowadzenie wspólnych kampanii informacyjnych służących aktywizacji niepełnosprawnych. Drugie z porozumień to pierwszy widoczny efekt współpracy. W ramach programu „Stabilne Zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”, ZUS otrzyma finansowe wsparcie na tworzenie i dostosowywanie miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także na wypłatę specjalnych dodatków motywacyjnych.

- Osoby niepełnosprawne to pełnosprawni pracownicy. Musimy wykorzystać w Zakładzie potencjał i doświadczenie tych osób, tym bardziej, że niejednokrotnie ten ich potencjał jest większy niż osób pełnosprawnych. Chcemy by Zakład był miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych i jednocześnie chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie oznacza niezdolności do pracy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Celem ZUS jest dojście w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych do pułapu 6 proc. wszystkich zatrudnionych w Zakładzie. Obecnie Zakład zatrudnia blisko 1, 6 tys. niepełnosprawnych, co stanowi 3, 5 proc. załogi. Oddziały ZUS w województwie pomorskim zatrudniają łącznie 139 niepełnosprawnych.

Kontakt dla mediów:                           

Regionalny Rzecznik Prasowy

w woj. pomorskim

Krzysztof Cieszyński

ZUS Oddział w Gdańsku

ul. Chmielna 27/33

80-748 Gdańsk

tel. 58 307 82 01

tel. kom. 502 000 954

e-mail: rzecz.gdansk@zus.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.