Wydanie nr 115/2024, Środa 24.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz, Horacjusz, Aleksja, Aleksy, Aleksander, Saba
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

NAGRODY BURMISTRZA NOWEGO DWORU GDAŃSKIEGO JACKA MICHALSKIEGO WRĘCZONE – 07.06.2014

NAGRODY BURMISTRZA NOWEGO DWORU GDAŃSKIEGO JACKA MICHALSKIEGO WRĘCZONE… fot. Piotr Wąsowicz [Piotr Wąsowicz TvMalbork]

Nagrody Burmistrza Nowego dworu Gdańskiego przyznawane są od 1991 roku dla doceniania działań oraz inicjatyw na rzecz nowodworskiej Gminy, w szczególności związanych z: działalnością społeczną, charytatywną, kulturalną, edukacyjną oraz osiągnięciami gospodarczymi, naukowymi i sportowymi.

Do 2013 roku przyznano 150 nagród, a wśród laureatów znalazły się osoby z Polski i zagranicy, lokalne organizacje, zagraniczni partnerzy, fundatorzy, darczyńcy, a także politycy. Kto otrzymał nagrody w tym roku ?

Zapraszamy Państwa na pełne nagranie

Ks. JÓZEF KOŻUCHOWSKI

Dr nauk filozoficznych. Od 2007 roku proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej Polski w Kmiecinie. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i sześciu książek. Główne kierunki zainteresowań i badań to: metafizyka, antropologia filozoficzna, bioetyka, współczesna myśl niemiecka, filozofia Josefa Piepera i Roberta Spaemanna.

Dzięki jego zaangażowaniu zabytkowy kościół w Kmiecinie przeszedł w ostatnich kilku latach liczne remonty i prace konserwatorskie. Ksiądz Kożuchowski jest pomysłodawcą i organizatorem corocznego festiwalu pieśni religijnych oraz koncertu organowego, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z inicjatywy proboszcza parafia otrzymała z Niemiec zabytkowe 5 metrowe organy piszczałkowe.

Staraniem własnym księdza sprowadzono do parafii relikwie św. Jadwigi Królowej Polski, która jest patronką parafii w Kmiecinie.

 

PRACOWNIA ROBOTYKI PRZY ŻUŁAWSKIM OŚRODKU KULTURY

 

Pracownię Robotyki przy Żuławskim Ośrodku Kultury tworzy grupa pasjonatów, która straciła głowę dla automatyki i elektroniki. Na szczęście nie na tyle, żeby nie potrafić funkcjonować
w naszej społeczności. Większość swojego wolnego czasu poświęcają na budowanie
i poprawianie swoich konstrukcji, które reprezentują w konsekwencji Nowy Dwór Gdański na najważniejszych zawodach robotów autonomicznych w Polsce i za granicą (w roku 2013: Robotchallenge w Wiedniu, Cyberbot w Poznaniu, Robocomp w Krakowie).

W roku 2013 pracownia otrzymała list od Pani Minister Barbary Kudryckiej, która zauważyła młodych konstruktorów podczas zawodów Robotchallenge w Wiedniu, wyrażając tym samym swoje uznanie dla grupy pasjonatów z małego ośrodka kultury, którzy stanęli w szranki ze studentami wyższych uczelni technicznych zdobywając główne miejsca i wspierając Polską reprezentację na zawodach, która od trzech lat (być może właśnie dzięki naszej grupie) jest na pierwszym miejscu w Europie.

Członkowie pracowni realizują swoje pasje dzięki wsparciu wielu instytucji, jednak wiele wyjazdów (nie bacząc na koszty) realizują sami.

Swoimi działaniami nie tylko promują Nowy Dwór Gdański, ale przede wszystkim możliwość osiągania sukcesów bez względu na pochodzenie, wykształcenie i status społeczny. Podnoszą nasze morale i dają poczucie uzasadnionej dumy z przynależności do jednej społeczności.

MARCIN MEJER

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „MEJER”

Początek działalności firmy sięga 1998 roku.

Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas wakacyjnej pracy w czasie ostatnich lat studiów i pierwszych prób usamodzielnienia się spowodowały, że pierwszą działalnością była produkcja stolarki okiennej.

W roku  1999 udało  się pozyskać kredytowanie zakupu maszyn oraz materiału i uruchomić od zera właściwie z niczego własną produkcję okien tworzywowych. W 2001 roku firma usamodzielniła się i zmieniła nazwę na obowiązującą do dzisiaj.

Od 2005 roku firma zaczęła zajmować się tworzeniem lokali użytkowych dla firm koniecznych do prowadzenia działalności. Wiązało się to z tworzeniem nowych budowli poczynając od etapu projektu lub gruntownych remontów czy przebudowy istniejących częstokroć mocno zaniedbanych nieruchomości przy wykorzystywaniu miejscowych firm i wykonawców.

Około 2010 można było zaobserwować nasycenie rynku w branży okiennej. Wynikiem tego firma w 2011 roku podpisała umowę o współpracy z największą najbardziej dynamiczną fabryką okien w Europie firmą „DRUTEX” S.A. - Europejskie Centrum Stolarki. 

Obecnie firma poszerzyła asortyment w branży okiennej i zajmuje się dostarczaniem i montażem wszelkich dostępnych na rynku elementów stolarki otworowej takich jak okna, drzwi, bramy, napędy, przesłony.

Natomiast w branży lokali planuje oddać do użytku za kilka miesięcy kolejny budynek usługowy w ścisłym centrum naszego miasta.

Jak zaznacza właściciel „dużą pomocą w często ryzykownych decyzjach jest zazwyczaj rozważne zdanie żony, z którą razem staramy się prowadzić działalność dokonując zmian czy wspólnie planujemy nowe realizacje.  Zatem naszą firmę śmiało uznać można za niewielką, lokalną firmę rodzinną, która stara się przyzwoicie i uczciwie wykonywać podjęte zobowiązania”.

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Nowym Dworze Gdańskim

Na terenie Miasta i gminy Nowy Dwór Gdański działa 16 zarejestrowanych stowarzyszeń OSP. Działalność ratowniczo-gaśniczą prowadzi 9 jednostek OSP, tj.Rakowo, Kępki, Myszewko, Rakowiska, Solnica, Marzęcino, Lubieszewo, Marynowy, Nowy Dwór Gdański.

Wszystkie OSP posiadają sprzęt i samochody ratowniczo-gaśnicze. Łącznie posiada 15 pojazdów o różnym zakresie działania oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy, tj. zestawy ratownictwa technicznego, aparaty powietrzne, drabiny, poły, pompy szlamowe, pompy pływające, łodzie ,środki łączności, itp.

Do działań przeszkolonych i przebadanych przez lekarza jest 140 ratowników, 30 kierowców oraz 17 ratowników medycznych. Posiadają 8 remiz i strażnic, które służą również jako świetlice wiejskie.

Zarząd prowadzi również działalność szkoleniowo-oświatową poprzez organizowanie Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. W roku 2014 zawody przeprowadzono w OSP Lubieszewo. Uczestniczyło w nich 8 drużyn męskich, 1 żeńska i
5 młodzieżowych. Zorganizowano kurs szkoleniowo-wypoczynkowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których uczestniczyło 48 członków. Cyklicznie biorą udział w apelach szkolnych, na których przedstawiana jest problematyka ochrony przeciwpożarowej.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim

Koło Powiatowe Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Dworze Gdańskim to jedna z bardziej aktywnych grup, którą można pochwalić za świetną organizację, zaangażowanie i działalność na rzecz seniorów w naszej gminie.

W każdy czwartek w Żuławskim Ośrodku Kultury odbywają się herbatki u seniorów. Związek wspiera działalność zespołu Bursztynki, promujący się zarówno na terenie gminy, jak i poza jej granicami .

Członkowie Zarządu są bardzo aktywni na terenie całego Powiatu. Organizują spotkania, bale, wycieczki, w których udział biorą także inni mieszkańcy naszej społeczności.

Jedną z ważniejszych wartości, jaką dzielą się z innymi członkowie zarządu Koła Powiatowego PZERI jest dbałość o człowieka i zaangażowanie w życie, które jak dowodzą i dają nadzieję, nie kończy się wraz z końcem aktywności zawodowej.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno –Handlowe M. J. SZALCZEWSCY SP.J

Firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno –Handlowe M. J. SZALCZEWSCY SP.J. istnieje już od 1984 roku. Od 2004 roku prowadzi Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, która wykonuje badania techniczne wszystkich rodzajów pojazdów. Zatrudnia specjalistów, którzy służą swoją wiedzą i pomocą zarówno w sprawach technicznych, jak i interpretacji przepisów prawa związanych z zagadnieniem przeglądów rejestracyjnych. Stacja jest wyposażona w wysokiej klasy urządzenia kontrolne niemieckiej firmy MAHA. Przeprowadza przeglądy rejestracyjne w pełnym zakresie. Stacja zrzeszona jest w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

Od 2006 roku firma specjalizuje się również w świadczeniu usług dla potrzeb firm związanych z budownictwem drogowym, budowlanym, wodociągowym itp. Głównie współpracuje z firmami trudniącymi się budownictwem drogowym wynajmując im sprzęt budowlany oraz samochody samowyładowcze. Swój dalszy rozwój firma wiąże z sukcesywną modernizacją oraz powiększaniem oferty parku budowlanego .

Firma dysponuje: specjalistycznym nowoczesnym parkiem maszynowym (w tym wytwórnią mas bitumicznych) pozwalającym prawidłowo wykonać każde zadanie; własnym laboratorium drogowym; wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą techniczną.

Rozwój firmy przekłada się na zatrudnienie nowych osób. Pracownicy jak sami mówią o sobie: „ jesteśmy młodym, dynamicznym zespołem, z dużym doświadczeniem w branży. Łączy nas pasja i ciągłe dążenie do doskonałości. Do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie, każdą instalację analizujemy tak, aby klient był w pełni zadowolony z efektów naszej pracy niezależnie czy będzie to jedynie sprzedaż czy kompleksowa realizacja od projektu do montażu”.

Właściciele przedsiębiorstwa chętnie wspierają lokalne przedsięwzięcia i inicjatywy, współpracując m.in. z Żuławskim Ośrodkiem Kultury, sponsorują społeczne akcje, w których uczestniczą mieszkańcy gminy.

Czesław Łukaszewicz

Wieloletni pracownik kółek i organizacji rolniczych, otrzymał odznaczenie „Zasłużony pracownik rolnictwa”. Od 1997 roku pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Dworze Gdańskim. Jest jednym z tych, którzy przyczynili się do rozwoju spółdzielni mieszkaniowej, jak i do znacznej poprawy wyglądu jej zasobów. Utworzył i z sukcesami przez 8 lat prowadził drużynę piłkarską. Jest członkiem Stowarzyszenia Miast Partnerskich, Stowarzyszenia „Sprawni Inaczej”, członek Powiatowej Społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych. Stały kontakt utrzymuje ze świetlicą środowiskowa w Nowym Dworze Gdańskim udzielając pomocy przy drobnych remontach, przy zakupie wyposażenia, organizowaniu świątecznych paczek dla dzieci. Wspiera lokalne imprezy
i uroczystości. Od 1998 roku zaangażowany w działalność samorządową. Radny Rady Miejskiej cztery kadencje, w tym trzy ostatnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej. Od 2007 roku pomysłodawca i patron dziecięcego konkursu plastycznego „Święto Flagi Państwowej”. Za swoją działalność otrzymał od Prezydenta RP odznaczenie – „Brązowy Krzyż Zasługi”. Zaangażowany w pomoc ludziom niepełnosprawnym oraz w likwidację barier architektonicznych. Otwarty na potrzeby innych, nigdy nie afiszuje się ze swoimi działaniami. Robi wszystko dla ludzi, a nie dla własnej popularności.

Jest to człowiek, któremu chce się chcieć.

Przejdź do komentarzy

 

 

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Nowy Dwór Gdański


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.