Wydanie nr 95/2020, Sobota 4.04.2020
imieniny: pokaż (4 imiona)Benedykt, Ambroży, Zdzimir, Izydor
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Brak dialogu, wzajemne oskarżenia i spór zamiast kompromisu. Uchwała budżetowa zdjęta z porządku obrad.

Zarówno radni jak i burmistrz z założenia działają na korzyść miasta. Problem jest wtedy, gdy ta korzyść jest widziana i rozumiana w odmienny sposób. Opozycja mówi o fatalnym budżecie, władze o demagogii i uprawianiu polityki. Niestety zamiast szukać kompromisu widzimy zaostrzający się konflikt i brak odpowiedniego dialogu.

Opozycja zarzuca burmistrzowi Markowi Charzewskiemu brak dialogu w sprawie projektu uchwały budżetowej. Włodarz odpowiada, że radni posługują się demagogią i nieprawdziwymi oskarżeniami.

 

Zamiast rozmowy i kompromisu, widzimy narastający spór, który z pewnością nikomu nie służy. Radni mają prawo i obowiązek zgłaszania swoich uwag do budżetu, co do którego mają zastrzeżenia. Władze miasta powinny natomiast uczynić wszystko, aby przekonać radnych do swoich planów w szczególności, jeżeli, tak jak w Malborku, większość głosów ma opozycja.

 

Niestety, mimo deklaracji każdej ze stron o dbałość o interes miasta, spór narasta, czego efektem było zdjęcie z porządku obrad XVIII sesji projektu uchwały budżetowej.

W tracie posiedzenia nie szczędzono wzajemnych oskarżeń i zarzutów.

 

Obowiązujące przepisy wskazują, że budżet jednostki samorządu terytorialnego powinien zostać uchwalony do końca roku poprzedzającego rok budżetowy czyli do końca grudnia. Ustawodawca zdecydował jednak, że ostateczny termin na podjęcie uchwały budżetowej upływa 31 stycznia roku budżetowego. Gdy w tym terminie zadanie nie zostanie wykonane, budżet gminy ustala regionalna izba obrachunkowa.

 

Poniżej przedstawiamy państwu skrót z XVIII sesji Rady Miasta Malborka. Niestety transmisja na żywo była po raz kolejny blokowana na innych stronach niż kanał urzędu miasta

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Malbork


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
wad
wad 23.12.2019, 09:27
jak rio zaopiniowało przyszłoroczny budżet?
wujek
wujek 22.12.2019, 17:22
kto to powiedział w latach 2014 - 2018r. przewodniczący rady miasta powinien współpracować z burmistrzem.
Oreto
Oreto 22.12.2019, 12:15
Widzę że ludzie chazia zaczęli bronić się w komentarzach hahaha czyli waszym zdaniem najlepiej jest w dalszym ciągu zadłużać miasto bo nie macie innego pomysłu. Dalej jazda pantofelki rozmnazac a nie rządzić
Oreto
Oreto 22.12.2019, 12:15
Widzę że ludzie chazia zaczęli bronić się w komentarzach hahaha czyli waszym zdaniem najlepiej jest w dalszym ciągu zadłużać miasto bo nie macie innego pomysłu. Dalej jazda pantofelki rozmnazac a nie rządzić
Finansista
Finansista 22.12.2019, 14:51 (odpowiedź do Oreto)
Nie jestem ,,ludziem Chazia" tylko po prostu znam się na finansach samorządu. Ale jak nie ma się merytorycznych argumentów to używa się takich ,,dziwoszowych" tekstów jak Oreto.
Finansista
Finansista 22.12.2019, 10:59
Panie Dziwosz! Niech Pan idzie szybko na jakiś przyśpieszony kurs dotyczący finansów samorządowych i oceny zadłużenia miasta. Mówi Pan bowiem publicznie i pisze takie bzdury na ten temat ,że głowa boli. Wyjaśniam więc Panu w skrócie i za darmo ,że ocenę zadłużenia miasta ,zgodnie z Ustawą o finansach publicznych, robi się nie tak jak robi to Pan czyli w wartościach bezwzględnych tj. kwotowo!Zadłużenie gminy/miasta ocenia się bowiem przede wszystkim procentowo tj. udziałem zobowiązań ogółem w dochodach ogółem lub obciążeniem dochodów ogółem wydatkami na obsługę zadłużenia. Pewnie Pan z tego co napisałem prawie nic nie zrozumie ,ale to już Pana problem. Dlatego proszę szybko zapisać się na w/w kurs lub studia podyplomowe.Może wtedy przestanie Pan siać demagogię wśród ludzi i manipulować liczbami?