Wydanie nr 230/2019, Niedziela 18.08.2019
imieniny: pokaż (8 imion)Klara, Ilona, Tacjana, Tworzysława, Helena, Agapit, Bogusława, Bronisław
ReklamaKontakt
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Operator wózka widłowego - wymagania, zarobki, kwalifikacje

Praca w charakterze operatora wózka widłowego to obecnie jedno z bardziej intratnych zajęć dla osób ze średnim czy podstawowym wykształceniem. Choć w tym zawodzie można spotkać też wielu magistrów. Dlaczego warto? Sprawdź sam!

Gdy na fali lat 90-tych wyjątkowy rozkwit przeżywało budownictwo, największa liczba młodych mężczyzn decydowała się na pracę w tej właśnie branży. Dla licznego grona osób było to pierwsze poważne źródło utrzymania, choć w wielu przypadkach była to tzw. “praca na czarno” - bez umowy i ubezpieczenia.
Obecnie, czasy się nieco zmieniły. Po pierwsze, pracownik jest bardziej świadom także swoich oczekiwań w stosunku do przyszłego miejsca pracy. Po drugie, pracodawcy częściej decydują się na wybór wyszkolonych i wykwalifikowanych pracowników nawet na stanowiska pracowników fizycznych. Natomiast po trzecie - zmianie uległa rodzima gospodarka. Najbardziej rozwijającą się jej gałęzią jest handel - zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Wymusza to powstawanie nowych sklepów, hipermarketów, a przede wszystkim - magazynów. W efekcie wiąże się to z zapotrzebowaniem na zatrudnienie większej ilości pracowników w charakterze magazynierów czy operatorów wózków widłowych.
Tylko w 2017 roku liczba powierzchni magazynowych wzrosła o ponad 2,36 mln m2, natomiast liczba zakupionych i zarejestrowanych pojazdów jezdniowych podnośnikowych (w tym jednym roku kalendarzowym) wyniosła ponad 180 000 sztuk. Dane te w jasny sposób ukazują, jak dynamicznie rozwijają się obecnie import i eksport towarów.

Co robi operator wózka widłowego?

Na początek warto wspomnieć o tym, czym dokładnie zajmuje się operator wózka widłowego i jaki jest jego udział w codziennych czynnościach magazynowych.
Zakres obowiązków operatora wózka w największej mierze zależy od indywidualnych ustaleń oraz umowy, jaką zawarł z pracodawcą. To w niej powinny być zawarte wszystkie ustalenia dotyczące tego, co robi operator wózka widłowego.
W uproszczeniu, obowiązki na tym stanowisku, najczęściej polegają na:

 • rozładunku transportów;
 • przetransportowaniu ładunków do miejsca docelowego;
 • składowaniu towarów zgodnie z przyjętym w zakładzie systemem;
 • pobranie ładunków oraz załadowanie ich do dalszego transportu.

Operator wózka widłowego na co dzień dba także o prawidłowy stan techniczny pojazdów.
Opcjonalnie może być zobowiązany do:

 • wymiany butli gazowej w wózku;
 • dokonywania drobnych prac konserwacyjnych (takich jak np.: uzupełnianie poziomu oleju);
 • wykonywania innych prac magazynowych, nie dotyczących obsługi wózka widłowego.

Przed podjęciem pracy, warto dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda zakres obowiązków pracownika na tym stanowisku, a także jakie są dokładne warunki pracy. Aby jednak do tego typu rozmowy o pracę doszło, należy dysponować odpowiednimi umiejętnościami i kwalifikacjami.

co robi operator wózka widlowego

Co powinien wiedzieć operator wózka widłowego?

Operatorem wózka widłowego nie może zostać każdy. Potrzebne są do tego specjalne predyspozycje oraz dobry stan zdrowia. Co ważne, osoba, ubiegająca się o tego typu pracę powinna dysponować także odpowiednimi kwalifikacjami i choćby podstawową wiedzą techniczną z zakresu budowy wózka jezdniowego oraz BHP.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać operator wózka widłowego?

W przypadku pracy na wózkach podnośnikowych jezdniowych, najważniejszym wymaganiem stawianym przed pracownikami jest obowiązek posiadania uprawnień na wózki widłowe potwierdzonych zdaniem egzaminu przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Tego typu uprawnienia honorowane są na terenie całego kraju (a także przez wybrane firmy z całej Europy).
W przypadku wózków podnośnikowych istnieją trzy rodzaje uprawnień:

 • kat. IWJO - obejmująca wszystkie rodzaje wózków jezdniowych;
 • kat. IIWJO - dotycząca pojazdów unoszących za wyjątkiem wózków ze zmiennym wysięgnikiem i specjalizowanych (takich jak np. tego typu jak tutaj ładowarek teleskopowych)
 • kat. III WJO - dotyczy tylko i wyłącznie wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz sterowanych spoza pojazdu - czyli takich jak tutaj wózków paletowych.
  Aby przystąpić do tego typu kursów i egzaminów, należy mieć ukończone 18 lat, posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie i uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózka widłowego.

kwalifikacje operatora wozka widlowego

Jaką wiedzę powinien posiadać operator wózka?

Osoba obsługująca pojazd jezdniowy podnośnikowy powinna umieć w praktyce zastosować wiedzę zdobytą na kursie na wózki widłowe. Dotyczy to przede wszystkim:

 • czynności, jakie operator wózka powinien wykonywać przed i po zakończeniu pracy;
 • prawidłowego i bezpiecznego wykonywania manewrów;
 • umiejętnej oceny stanu technicznego pojazdu i jego zdolności do pracy;
 • ewentualnego wstępnego rozpoznania usterki i zasad postępowania w przypadku awarii urządzenia.

Wykwalifikowany i doświadczony pracownik w każdej branży jest na wagę złota. A jeśli o tym już mowa, to warto wspomnieć o tym, jakie powinny być zarobki operatora wózka widłowego.

Gdzie najlepiej zarabia operator wózka widłowego?

Jak zaznaczono na początku, obecnie wielu młodych ludzi decyduje się na poszukiwanie pracy w charakterze operatora wózka. Mimo to, w branży ciągle brakuje pracowników, dzięki czemu płace nie tylko utrzymują się na stałym poziomie ale także nawet zanotować można ich wzrost.
Ile zarabia obecnie operator wózka widłowego? Wszystko zależy od zakładu pracy w jakim jest zatrudniony, stażu oraz zakresu obowiązków. Przyjmuje się jednak, iż średnie wynagrodzenie osoby na tym stanowisku wynosi ok 3 600 zł brutto, co daje około 2 600 zł netto w przypadku umowy o pracę. Może się wydawać, iż tego typu pensja nie jest zbyt satysfakcjonująca, jednak należy podkreślić, iż jest to kwota podstawowa, do której często dochodzą dodatkowe premie czy innego typu benefity, takie jak: bony towarowe, świadczenia socjalne czy zapewnienie prywatnej opieki medycznej. W praktyce oznacza to, iż przeciętne zarobki operatora wózka widłowego mogą sięgać około 3 000 zł netto.
Natomiast, w przypadku odpowiedzi na pytanie “gdzie najlepiej zarabia operator wózka widłowego”, odpowiedź brzmi - za granicą. Największe pensje dla operatorów oferują kraje północnej i zachodniej Europy - gdzie wynagrodzenie może sięgać od ok. 2 do 3 tysięcy euro(!) miesięcznie. Są to sumy nieporównywalne z rodzimymi stawkami, jednak pod uwagę należy wziąć warunki takiej pracy - zakwaterowanie w mieszkaniach pracowniczych oraz rozłąkę z bliskimi i krewnymi, którzy zostali w kraju.

Podsumowanie

podsumowanie operator wozka widlowego

Praca operatora wózka widłowego jest zdecydowanie opłacalnym zajęciem. Warto jednak pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na predyspozycje, jakie powinna posiadać osoba na takim stanowisku, która narażona jest na duży hałas oraz siedzący tryb pracy. Ponadto obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga umiejętności koncentracji, przewidywania, a nierzadko podejmowania błyskawicznych decyzji w celu uniknięcia zagrożenia. Być może to właśnie dlatego tak bardzo ceni się wykwalifikowane i doświadczone osoby na tym stanowisku.
Więcej informacji na temat pracy operatora wózka widłowego znajdziecie tutaj w artykule “10 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego!

Operator wózka widłowego - wymagania, zarobki, kwalifikacje

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.