Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bursztynem zapłacą za przekop Mierzei? Głos w sprawie zabrało ministerstwo.

  • Wydanie nr 111/2024
  • 12 marca 2019, 12:00
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 5 komentarzy
Bursztynem zapłacą za przekop Mierzei? Głos w sprawie zabrało ministerstwo. fot. pixabay
Gdy podjęto działania zmierzające do przekopu Mierzei Wiślanej wszyscy, jak jeden mąż szukali w tym przedsięwzięciu ukrytego powodu. I chyba wszystkich sceptyków tej inwestycji usatysfakcjonuje wieść, że rzeczywiście taki istnieje. Potwierdził to minister Marek Gróbarczyk mówiąc, że w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej geolodzy zlokalizowali dwa złoża bursztynu. Zaczęły pojawiać się w związku z tym opinie, że wartość surowca znajdującego się pod powierzchnią Mierzei pozwoli sfinansować całą inwestycję.

Ile znajduje się bursztynu w miejscu przekopu tego nikt tak naprawdę nie wie. Na to intrygujące pytanie odpowiedzą specjaliści z Urzędu Morskiego w Gdyni, którzy mają przygotować ekspertyzę na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Póki co wiadomo, że potwierdzono jedynie dwa niewielkie złoża tego surowca w rejonie przekopu.

Wartość bursztynu to prawie 900 mln zł?

Na temat znajdującego się złoża bursztynu w miejscu planowanego przekopu rozprawiano już w roku 2016. Mówiło się wówczas o złożach wartości blisko 900 mln zł. Jednak wtedy nikt tego nie potwierdził i wkrótce plotki na ten temat ucichły. Do teraz. Obecność surowca w tym miejscu oficjalnie potwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, który stwierdził, że badania na obecność bursztynu tam przeprowadzone potwierdziły jego obecność w niektórych miejscach. Teraz należy tylko poczekać na wyniki ekspertyzy, które potwierdzą szacowaną wartość odkrytego złoża.

Co dalej będzie z Mierzeją Wiślaną?

Budowa kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma planowo zostać całkowicie sfinansowany z budżetu państwa. Czy wartość znalezionego złoża bursztynu pokryje tę inwestycję? Na odpowiedź trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Z pewnością perspektywa przekopania terenu w tak dogłębny sposób, w jaki ma się odbyć w wyniku tej inwestycji jest szczególną okazją dla firm specjalizujących się w pozyskiwaniu bursztynu. Jak donoszą niektóre media, zaczął się już wyścig o koncesję na udział w tych pracach.
Czy rzeczywiście Mierzeja Wiślana może okazać się polskim Dzikim Zachodem i jego gorączką złota?

Jak na razie temat służy głównie publicystycznej dyskusji.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.