Wydanie nr 78/2019, Wtorek 19.03.2019
imieniny: pokaż (6 imion)Bogdan, Jan, Józef, Leoncjusz, Marceli, Marek
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi?

Po stworzeniu sieci Wi-Fi i podaniu hasła w swoim urządzeniu zazwyczaj nawet przez lata nie powtarzamy tego hasła ponownie. Zwykle problem wynikający z zapomnienia hasła pojawia się wtedy, kiedy ktoś prosi nas o możliwość skorzystania z naszej sieci albo po prostu musimy wprowadzić hasło na nowym urządzeniu i oczywiście nigdzie go nie zapisaliśmy. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

Sieć Wi-Fi, czyli właściwie co?

Obecnie pojęcie sieci Wi-Fi jest znane nawet dzieciom, które szukają za pomocą swoich smartfonów sposobu na darmowe połączenie z internetem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza Wi-Fi. Sam skrót w rozwinięciu - Wireless Fidelity. Co ciekawe, popularne logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Sieć tego rodzaju umożliwia bezprzewodowe połączenie, a jej zasięg może wynosić nawet kilka kilometrów. Podstawowym zabezpieczeniem sieci jest ustanowienie hasła, które przede wszystkim powinno być bezpieczne. Nie może to być hasło, które otrzymaliśmy od producenta routera. Nie może to być również popularny ciąg znaków typu 123456, gdyż takie hasła nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed osobami, które chcą uzyskać dostęp do naszej sieci. Warto stosować hasła, w których wykorzystujemy choćby małe i wielkie litery, jak i cyfry. Pamiętajmy, że hasło powinno być również odpowiednio długie. W przypadku zastosowania wymagającego hasła jego złamanie jest bardzo trudne. Oczywiście – musimy mieć je zanotowane i schowane w bezpiecznym miejscu. Jeśli mamy pewność, że je zapamiętamy, to możemy pominąć etap zanotowania.

 

Zapomnieliśmy hasła do Wi-Fi – co dalej?

Sposób sprawdzenia hasła uzależniony jest od kilku kwestii, m.in. używanego systemu operacyjnego czy typu routera. Hasło możemy znaleźć na odwrocie tego urządzenia. Pamiętajmy jednak, że mogło zostać zmienione na inne. Zazwyczaj jest ono umiejscowione dokładnie na kolorowej naklejce. Jeśli jednak go tam nie ma, to wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Screeny pochodzą z systemu Windows 7, ale wszystkie kroki w innych wersjach Windowsa będą wyglądać podobnie.

  1. Klikamy w prawym rogu ekranu ikonkę dostępnych sieci.

2. Prawym klawiszem myszy klikamy interesującą nas sieć i wybieramy „Właściwości”.

 

3. Następnie klikamy „pokaż znaki” i w ten sposób ukazuje się nam hasło.

Oczywiście opcja sprawdzenia właściwości pojawia się wyłącznie w przypadku sieci, do których się już logowaliśmy i w systemie zostały zapisane dane do logowania. Jest to zdecydowanie najszybsza i najłatwiejsza metoda przypomnienia hasła do Wi-Fi.

Sprawdzenie hasła za pomocą aplikacji

Kolejnym sposobem na proste sprawdzenie hasła do Wi-Fi jest użycie programu o nazwie WirlessKeyView. Oczywiście można z niego skorzystać całkowicie za darmo. Uwaga: ze względu na zasadę działania programu możliwe, że zostanie on rozpoznany przez antywirus jako zagrożenie. Jeśli się obawiacie tej metody, to oczywiście wykorzystujcie opisaną wcześniej. Jeśli się zdecydowaliście na WirlessKeyView, to wystarczy wypakować pobrane z sieci archiwum z programem, a następnie uruchomić plik WirlessKeyView.exe. Efekt? Lista wszystkich zapamiętanych przez system sieci wraz z hasłami do nich.

 

Zmiana hasła sieci – pomoże dostawca

Jeśli chcemy zmienić hasło sieci bezprzewodowej, to najłatwiejszym sposobem będzie skorzystanie z instrukcji dołączonej do danego sprzętu. W przypadku, gdy router pochodzi od konkretnego dostawcy internetu, to zapewne na jego stronie będzie precyzyjnie opisane, jak to wykonać. Np. osoby, które korzystają z internetu i telewizji w UPC, dokładne instrukcje znajdą pod adresem https://pytania.upc.pl/?q=fact_1006931. Zazwyczaj instrukcje te są bardzo szczegółowe, tak żeby nawet mało zaawansowany użytkownik dał sobie radę z zastosowaniem się do zawartych w nich wskazówek.

 

Zapomniane hasło Wi-Fi to żaden problem

Sprawdzenie hasła Wi-Fi nie stanowi większego problemu, o ile oczywiście mamy dostęp do routera albo hasło możemy sprawdzić w pamięci komputera. Jeśli jest inaczej, to rozwiązaniem problemu może być np. utworzenie nowej sieci.

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi?

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.