Wydanie nr 24/2019, Czwartek 24.01.2019
imieniny: pokaż (7 imion)Chwalibog, Franciszek, Milena, Wera, Ksenia, Rafał, Tymoteusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku
Telewizja HD + Internet Światłowodowy Kablówka 3 Generacji. Malbork + Nowy Dwór Gdański

Budujesz dom? - przeczytaj!

Budujesz dom? - przeczytaj! fot. Budujesz dom? - przeczytaj!
Chcesz zbudować własny dom samodzielnie lub przy pomocy kliku sprawdzonych fachowców? Jeśli tak, a nie wiesz zupełnie (lub prawie nic) na ten temat, to przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym przybliżymy Ci podstawowe kwestie, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Jeśli nie masz zasobnego portfela lub po prostu chcesz wykonać inwestycje budowlaną mniejszym kosztem, musisz wiedzieć, że jest to możliwe. Taki budynek musi mieć wtedy prosty kształt ścian i dachu – czyli np. bryłę prostokąta z dwuspadowym dachem. Najlepiej jeśli wykonany on będzie z gotowej więźby, prefabrykatów, a nie od podstaw przez cieślę. Wtedy koszta znacznie się obniżą. Każda inna konstrukcja będzie wymagała trochę większych nakładów finansowych, zależnie od stopnia skomplikowania.

Kolejna bardzo ważna sprawa to budowa piwnicy. Jeśli nie jest Ci ona niezbędna, wtedy zaoszczędzisz znaczną kwotę na rezygnacji z tego pomieszczenia. Każda piwnica, nawet najmniejsza, wymaga głębszych wykopów, zabezpieczenia przed wilgocią oraz zrobieniu odpowiednich schodów na kondygnację podziemną.

Bardzo ważny jest także układ pomieszczeń. Obszerny rzut wymaga dodatkowych kosztów, natomiast zwarta bryła wpłynie na mniejszą liczbę pionów instalacyjno-wentylacyjnych.

Czas i projekt

Pamiętaj też o ważnej kwestii, ze im dłużej trwa budowa, tym więcej zapłacisz. Po dłuższym przestoju trzeba ponieść koszta projektu zamiennego i odnowienia pozwolenia na budowę oraz wszelkich prac konserwatorskich.

Wiadomo, że projekt jest bardzo ważny. Mało kto może sobie zrobić go sam, choć takie sytuacje się zdarzają, jeśli w rodzinie jest dobry architekt. W innym przypadku trzeba zlecić to zadanie firmie, zajmującej się takimi kwestiami. Sprawdzaj dokładnie jakie firma ma doświadczenie i czym się zajmuje. Strona Internetowa powinna być przejrzysta, a podstawowy zakres działalności rozpisany w zakładce „o nas”, tak jak zostało to zrobione tu https://new-house.com.pl/projekty-domow. Może to być projekt gotowy lub na zamówienie. Ważne jest jednak, aby Twoje wytyczne zgadzały się ze standardami przelicznikowymi takich elementów jak okna, drzwi itp. Wszelkie zmiany w tych parametrach będą generować większe koszta.

Ogrzewanie

Ogrzewanie domku jest bardzo kosztowną kwestią, dlatego trzeba szukać tanich rozwiązań. Wiadomo, ze mniejszą powierzchnię łatwiej się ogrzeje, natomiast większa wymaga o wiele potężniejszych nakładów finansowych. Sprawdzą się więc zintegrowane systemy grzewcze oraz mechaniczna wentylacja, pozwalająca zminimalizować straty cieplne w budynku. Zapewni też ona dobrą wymianę powietrza.

Możliwość regulacji ciepła w domu również obniży koszta ogrzewania. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku np. za pomocą styropianu. W domu powinny znaleźć się także urządzenia sterujące centralną instalacją ogrzewająca (powinny znajdować się takie sterowniki przy kotle lub piecu jako standardowe wyposażenie). Źródeł ogrzewania jest dużo, ale żaden najtańszy nie połączy w sobie wszystkich zalet. Warto zastanowić się nad ogrzewaniem czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych – np. pompami ciepła, które zasilą instalację grzewczą oraz podgrzeją wodę.

Budujesz dom? - przeczytaj!

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.