Wydanie nr 84/2019, Poniedziałek 25.03.2019
imieniny: pokaż (6 imion)Mariola, Dyzma, Nikodem, Maria, Lutomysł, Ireneusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podwyższenie renty socjalnej. Zobacz ile wyniesie od 1 czerwca.

Podwyższenie renty socjalnej. Zobacz ile wyniesie od 1 czerwca. fot. Facebook Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Dzięki temu renta socjalna wyniesie 1029,80 zł brutto (878,12 zł netto). Obecnie jest to 865,03 zł brutto (745,18 zł netto). Oznacza to wzrost na poziomie ponad 19%. 
 

Podwyżka renty socjalnej jest realizacją jednego z postanowień porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, które 24 kwietnia br. zawarli strona rządowa i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych.
 

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. 
 

Celem renty socjalnej jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej. Świadczenie to jest wyrazem szczególnej troski państwa o osoby nieposiadające zdolności do jakiejkolwiek pracy. 
 

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec br.). Renty socjalne są finansowane w całości z budżetu państwa. Podwyższenie renty socjalnej przełoży się więc na wzrost wydatków budżetowych – w skali miesiąca o ok. 45 mln zł, a w skali roku o 540 mln zł. 
 

Nowe przepisy wejdą w życie z 1 września br. z mocą obowiązującą od 1 czerwca br. W praktyce oznacza to, że renta socjalna w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Info i foto : Facebook Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu

Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
K*s
K*s 23.06.2018, 12:15
Kędy benidze podwyżka 153
Jin
Jin 01.05.2018, 06:51
Zasiłek pielęgnacyjny mają tez podwyższyć ? Te 153 zł od 12 lat jest niezmienne. Nie bardzo to rządy interesuje, że za mało na leki, ze to nawet na bilety autobusowe za mało jeśli ktoś ma problemy z nogami.
rybałt
rybałt 30.04.2018, 14:26
A moja żona po przepracowaniu 23 lat i 8 miesięcy (częściowo w niepełnym wymiarze) ma netto 648 zł 17 gr emerytury.