Niskie dochody? Wiek nieodpowiadający polityce kredytowej banku? Zatrudnienie na umowę-zlecenie? Który z wymienionych czynników najczęściej jest przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego? Jak się okazuje – żaden. Statystyki pokazują bowiem, że banki najczęściej odmawiają udzielenia kredytu klientom z niekorzystną historią i widniejącym w rejestrach dłużników.
By znaleźć się w jednym z nich nie trzeba wcale mieć na koncie niespłaconego kredytu. Wystarczy nieuregulowany mandat czy opóźnienia w spłacie debetu lub karty kredytowej. Negatywne wpisy w rejestrach dłużników obecnie zamykają drogę do starań nie tylko o kredyt, ale też o pożyczkę pozabankową czy zakupy ratalne. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, by poprawić swoją historię i tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie różnych form finansowania.
Czy jestem w BIK-u?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że klienci, którzy zaciągnęli jakiekolwiek zobowiązanie najprawdopodobniej znaleźli się w bazie BIK-u. Umieszczane są tam bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Dobrą historię budują tylko te pierwsze, a ich brak również może być przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. W jaki sposób jednak dowiedzieć, jak wygląda nasz profil w BIK-u zanim złożymy taki wniosek?
Nic trudnego – wystarczy wygenerować raport. Prawo do tego ma każdy z nas i może to zrobić zupełnie za darmo. Wygenerowanie raportu w BIK wymaga zalogowania się w systemie tej instytucji, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości. Więcej informacji o sprawdzeniu swojego profilu w BIK-u dostępnych jest na tej stronie.
Po pierwsze – spłać długi
Jeśli okaże się, że nasz scoring nie jest wystarczający do otrzymania kredytu bądź pożyczki pozabankowej, chcąc otrzymać którąś z tych form finansowania, należy poprawić swoją historię. Najlepszym sposobem będzie po prostu spłata swoich zobowiązań. Nawet, jeśli zrobimy to w niewielkich ratach, po krótkim czasie zauważymy, że zmniejszył się współczynnik odrzuceń naszych wniosków.
BIK nie jest jednak jedynym rejestrem dłużników. Pozostałe to między innymi BIG oraz KRD. Od profilu w bazach tych instytucji również może być uzależniona decyzja banku lub firmy pożyczkowej. Gromadzą one tylko informacje o niespłaconych długach lub opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Jeśli jednak rozliczymy się z wierzycielem, ten ma obowiązek usunąć informacje na nasz temat ze wspomnianych baz.
Spłacaj raty regularnie
W uzyskaniu kredytu bądź pożyczki równie poważną przeszkodą może okazać się jednak brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Dlatego, chcąc w przyszłości uniknąć problemów z uzyskaniem większych kredytów bądź pożyczek, warto zawczasu zaciągać niewielkie zobowiązania i, co najważniejsze, terminowo spłacać wszystkie z nich, zbierając w ten sposób pozytywne wpisy w profilu w bazie BIK-u.
Choć większość banków i niektóre firmy pożyczkowe nie udzielają finansowania osobom bez historii, to znalezienie dostępnych dla nich ofert jest najbardziej możliwe. Warto w tym celu skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Poza tym pamiętajmy, że historię kredytową budują również limity na koncie, różnego typu abonamenty czy karty kredytowe.
ja tam uważam, że najlpeszym wyjsciem jest ząłożenie konta przez neta. sam robiłem. żadnych debetow, nic. a jak będą mieli mi dać kredyt to i tak dostanę