Wydanie nr 202/2019, Niedziela 21.07.2019
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Muzeum Miasta Malborka otrzymało 40 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Wydanie nr 202/2019
  • 30 marca 2018, 10:09
  • Dorota Raczkowska
  • Wiadomości
Ogromnie miło nam poinformować, iż MKiDzN przyznało Muzeum dotację w ramach Programów Ministra "Kultura ludowa i tradycyjna". Otrzymaliśmy środki w wysokości 40 tyś zł na realizacje projektu pt. "Mistrz Tradycji - Ceramika Żuławska w Malborku", który będziemy realizować w 2018 i 2019 roku.

To niezwykła sytuacja, że podmiot, który funkcjonuje zaledwie od niespełna trzech miesięcy, otrzymuje środki na realizację projektu w formie cyklicznej, czyli aż na dwa lata. To dla nas duże wyróżnienie. Merytoryczną bazę projektu opracowała Beata Grudziecka - malborska ceramiczka.


Projekt zakłada powrót do kontynuowanych przez wieki tradycji ceramicznych. Krzewienie wiedzy połączone z praktycznymi działaniami rękodzielniczymi, niewątpliwie przyczyni się do wzrostu znaczenia niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 roku.


W czasach Prus Królewskich Malbork był jednym z trzech najsilniejszych ośrodków garncarskich, a dzięki źródłom historycznym, możemy wskazać dokładne miejsca, w jakich istniały warsztaty rzemieślnicze. Garncarstwo przez wieki ewoluowało. Za sprawą wpływów niderlandzkich, w XIX w. wytworzył się tu charakterystyczny, ceramiczny żuławski design, któremu powojenna zawierucha położyła niemal całkowity kres. Ostatnie lata dały jednak nadzieję na reaktywację tradycji ceramicznych.

Wydaje się naturalnym dbać o to co zostało, rozszerzać wiedzę i umiejętność wytwórstwa, a także wykształcić grupę osób, które w przyszłości przekażą ją szerszemu gronu odbiorców, z odpowiednim przesłaniem.

 

Dorota Raczkowska

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.