Wydanie nr 146/2020, Poniedziałek 25.05.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Magdalena, Beda, Leon, Imisława, Grzegorz, Urban, Leona, Wenerand
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

"Jest Rondo Rychłowskiego, są i progi Chrzewskiego". Malbork: Progów i nie tylko będzie jeszcze więcej. Wszystko by wybudować ścieżki rowerowe. Zobacz listę ulic – 01.12.2017

Jedziesz, jedziesz i nagle jest - „śpiący policjant”, który ma dbać o nasze bezpieczeństwo. Progi zwalniające mają ograniczyć prędkość pojazdów m.in. przy szkołach, szpitalach, czy na osiedlach. Jaki był klucz ustawienia nowych spowalniaczy w Malborku? Jak się dowiadujemy progi to dopiero początek.

"Jest Rondo Rychłowskiego, są i  progi Chrzewskiego" -   Bezpieczeństwo na drogach to bardzo trudne zagadnienie. Jednym z rozwiązań, które ogranicza prędkość pojazdów w terenie zabudowanym są progi zwalniające. Często stawia się je przed przejściami dla pieszych, przy szkołach czy szpitalach. Wszystko po to by zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem pieszych. W Malborku w ostatnich dniach również pojawiły się nowe progi zwalniające, jednak czy wszystkie „hopki” stoją w odpowiednich miejscach? Internauci mają co do tego wiele wątpliwości. Oto kilka komentarzy widzów:

- spoko jeżeli progi zamontowane byłyby bezpośrednio przed przejściem dla pieszych wtedy zgodzę się że poprawiają bezpieczeństwo.
- Najgłupszy pomysł naszych włodarzy od kilku lat. Myślę, że powinny odbyć się jakieś konsultacje lub sonda przed montażem tego dziadostwa.
- Największą zagadką jest próg na długim odcinku prostej drogi od Biedronki do skrzyżowania z Wybickiego, gdzie nie ma żadnego przejścia dla pieszych.
- Na progi pieniądze się znalazły,ale na załatanie dziury na skrzyżowaniu Konopnickiej i Sucharskiego niestety nie. Zgadzam się z opiniami o bardzo kiepskim oświetleniu przejść dla pieszych.
- No to do niedorzecznego ronda doszły durnie pomyślane progi zwalniające i niedorzeczne ograniczenie prędkości do 20 km/h !

Są jednak osoby, które w nowym rozwiązaniu widzą pozytywy:
- Ja uważam, że to dobry pomysł. Na konopnickiej notorycznie niektórzy jadą >70 km h. Jak brakuje wyobraźni, to cóż. Choć w pierwszej kolejności ustawiłbym tam gdzie obowiązuje 30km/h. Michałowskiego, Kotarbińskiego oraz przy sp5.
- Wystarczyłoby stosować się do obowiązujących przepisów prędkości i wszelkie inwestycje są zbędne. Tylko jak u zmienić mentalność rozpędzonych polskich kierowców.
- I bardzo dobrze przed każdymi pasami powinny być zwalniacze.


Burmistrz Marek Charzewski tłumaczy, że wszystko w ramach inwestycji unijnej, która umożliwi budowę ścieżek rowerowych. Niestety są miejsca gdzie rowerzysta będzie musiał wjechać na ulicę, dlatego tam trzeba spowolnić ruch. Projekt ma ułatwić korzystanie z przystanków komunikacji zbiorowej, czyli np. dworców i stacji kolejowych. W ramach projektu powstaną również wiaty rowerowe przy ul. Dworcowej. Jednak to co może cieszy rowerzystów, nie koniecznie wzbudza entuzjazm u kierowców.

Progi to dopiero początek. Zobacz listę dróg do przebudowy.
W ramach projektu muszą zostać przebudowane liczne skrzyżowania, gdzie konieczne jest spowolnienie ruchu.
Lista przewidzianych prac:

Zadanie 1-A – Ul. Wybickiego.
W ramach tego zadania wzdłuż ul. Wybickiego powstanie ciąg pieszo rowerowy.
Zadanie 1-B – Ul. Konopnickiej
W ramach zadania zostanie wyniesione skrzyżowanie ul. Konopnickiej z ul. Kraszewskiego.
Uwaga techniczna: ze środka skrzyżowania zostanie zerwany asfalt, a nawierzchnia zostanie podniesiona. W tym miejscu powstanie wyspa na podobieństwo przejść na ul. Kochanowickiego.
Plan przewiduje również
wyniesienie przejścia dla pieszych przy ul. Sucharskiego.
Zadanie 1-C – Ul. Żelazna i Dworcowa
Budowa progów zwalniających i czterech wiat rowerowych.
Zadanie 1-D – Ul. Dąbrowskiego i Ul. Zielenieckiej – budowa elementów uspokojenia ruchu.
Projekt przewiduje wyniesienie następujących skrzyżowań:
-
ul. Dąbrowskiego z ul. Nogatową,
- ul. Dąbrowskiego z ul. Leśną i ul. Wróblewskiego,
- ul. Młodych z ul. Dąbrowskiego,
- ul. Zielenieckiej z ul. Wilczą.

W ramach zadania powstaną również dodatkowe progi zwalniające.
Zadanie 1-E Kochanowskiego i Zakopiańska
Zadanie przewiduje budowę progów zwalniających na ul. Zakopiańskiej.
Wzdłuż ul. Kochanowskiego powstanie ścieżka pieszo – rowerowa
(odcinek od szkoły podstawowej do skrzyżowania z ul. Słupecką).

Zadanie 1-F Wałowa, Żuławska, Akacjowa
Budowa wyniesionych skrzyżowań:
- ul. Głowna z ul. Brukową,
- ul. Żuławska ul. Akacjową,
- ul. Jaśminowa z ul. Żuławską,
- ul. Żuławska z ul. Brukową.

Dodatkowo przy ulicy brukowej powstanie próg zwalniający.
Zadanie 1-G – Ul. Chopina i Toruńska
Powstanie wyniesione przejście dla pieszych(pierwsze przy z zjeździe z wiaduktu na ul. Chopina.
Budowa wyniesionych skrzyżowań:

- ul. Chopina z ul. Wołyńską,
- ul. Chopina z ul. Toruńską,
- ul. Toruńska z ul. Grudziądzką oraz ul. Wiślaną.
Dodatkowo na ul. Toruńskiej i ul. Chopina powstały progi zwalniające.

Realizacja powyższych zadań wiążę się ze zmianą organizacji ruchu. Inwestycja ma być zakończona do końca lipca 2018 roku. Udział środków unijnych to ponad 6 milionów, miasto na ten cel musi wygospodarować ponad 1 milion.Cały projekt jest realizowany we współpracy z Gminą Wiejską Malbork, która wybuduje ścieżkę od granic Malborka do Tragaminu oraz z Gminą Nowy Staw, która dokończy ciąg pieszo rowerowy z Kościeleczek do Nowego Stawu.
Dofinansowanie inwestycji ma sięgnąć 85%.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Loko
Loko 14.02.2020, 12:49
Spowalniacze ok...np.przy szkole ...przy szpitalu...przy przejsciu dla pieszych reszta to jakis żart...
Tomi
Tomi 12.01.2020, 06:43
Wspaniałomyślni Włodarze naszego miasta zastanówcie się i odpiszcie nam albo zwołajcie z mieszkańcami naradę i zapytajcie czego oczekujemy. Od Nie jednego z nas usłyszycie że chcemy porządnych chodników, ulic, oznakowanych przejść oświetlonych dróg. Tego oczekujemy. Czemu w Szyumie potrafią zadbać o swoje interesy i starają się o obwodnicę a u nas tylko się o tym mówi co wybory!!!??? Niech ktoś wyjaśni nam Mieszkańcom to bez żadnych owijaków.
Pablo
Pablo 12.01.2020, 06:31
Połóżmy te progi na wiadukcie na 500-lecia, Rodła, Mickiewicza, na Wojska Polskiego. Kto wie gdzie jeszcze można?
malborczyk
malborczyk 10.01.2020, 15:19
Dotacje unijne nie zwalniają od myślenia,zamontować progi na chodnikach wtedy Pan Burmistrz będzie wolniej chodził i więcej zobaczy czego tak naprawdę potrzebuje nasze miasto.
mieszkaniec
mieszkaniec 13.06.2019, 07:19
W Malborku zbędne są tzw:"progi zwalniające",poniewaz burmistrz,jego zastepca,inynier dróg-nie zauwazaja coraz WIĘKSZYCH DZIUR w drogach,które nie pozwalają na szybszą,aniżeli 20km/godz.jazdę.Kiedy WRESZCIE OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOŚĆ-NIEODPOWIEDZIALNYCH burmistrzów za FINANSE Miasta,czyli PODATNIKÓW? Kiedy WRESZCIE ci nieodpowiedzialni ludzie ze swoich własnych "kieszeni" zapłaca za swoje idiotyczne,nieuzasadnione "decyzje",za które płacimy MY,będą płacić nasze dzieci,wnuki i PRAWNUKI!?