Wydanie nr 56/2020, Wtorek 25.02.2020
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowa iluminacja i plany na kolejne inwestycje przy bulwarze w Malborku – 09.11.2017

Nowa iluminacja murów miejskich została wykonana w ramach powstającego Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji. Plan przebudowy bulwaru nad Nogatem jest jednak dużo ambitniejszy.

O planach przebudowy bulwaru nad Nogatem mówi się od bardzo dawna. Już kilkukrotnie prezentowane były rozmaite koncepcje i projekty, jednak główne założenia nie mogły być zrealizowane ze względu na brak środków. Od kilku miesięcy tworzone jest Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji. W ramach tego projektu udało się pozyskać środki na nową iluminację murów nad Nogatem. Z informacji jakie przekazał nam Roman Milanowski – naczelnik Wydziału Inżynierii, ta inwestycja to tylko jeden z etapów wynikających z założeń projektowych przebudowy całego bulwaru.

 

Miasto pozwolenia na budowę uzyskało już w 2015 roku. Jednak prace projektowe trwały już od kliku lat. Obecnie możemy oglądać efekty zrealizowanej inwestycji wzdłuż murów rozciągających się od Szkoły Łacińskiej. Odnowione fortyfikacje (w 2014 roku) zostały podświetlone i zyskały nowy blask, dzięki czemu w Malborku powstała kolejna atrakcyjna przestrzeń wokół zamku.

 

Nowa nawierzchnia i lampy

Wielu z państwa słusznie już w tym miejscu zauważy, że iluminacja murów to tylko część z bardzo potrzebnych inwestycji. Bulwar nad Nogatem wymaga dużych nakładów finansowych chociażby na nawierzchnię. Obecnie idąc deptakiem bardzo mocno razi stan chodnika. Mimo, iż jest on bardzo szeroki, to niestety w wielu miejscach są prawdziwe wyrwy. Miasto chce pozyskać środki na gruntowny remont i przebudowę odcinka od schodów za kościołem św. Jana do plaży miejskiej. Za ok. 3-4 miesięcy dowiemy się czy na ten cel zostaną przyznane środki z programu Polska- Rosja.
Założenia tego projektu zakładają m.in. wymianę nawierzchni oraz lamp oświetleniowych. W zapisach przewidziana jest również przebudowa dzikiej plaży. Nowe oświetlenie traktu pieszego ma wyglądać już zupełnie inaczej. Koncepcja zakłada postawienie słupków o wysokości 40 centymetrów, które mają oświetlać sam ciąg komunikacyjny. To rozwiązanie ma stworzyć klimatyczny deptak wzdłuż oświetlonych murów.

 

Doświetlenie zamku i...

Miasto wraz z muzeum zamkowym przystąpiło również do projektu, który ma pozwolić pozyskać środki na m.in. nowe oświetlenie murów zamku od strony Nogatu.
Stojąc po drugiej stronie rzeki widzimy, iż odcinek twierdzy od dzikiej plaży do przystani przy drewnianym moście jest wyraźnie słabiej doświetlony. Wspólny projekt ma pozwolić uzyskać dofinansowanie na nową iluminacje murów, a także fortyfikacji od drewnianego mostu do przeprawy kolejowej.

Biorąc pod uwagę, optymistyczny wariant, gdzie wyżej wymieniono projekty uzyskałyby dofinansowanie, w Malborku powstałby nareszcie bulwar z prawdziwego zdarzenia. Wieczorny spacer można by zacząć przy stadionie miejskim. Istniejącą już ścieżką dojedziemy do amfiteatru, skąd przy samej rzece możemy bezpiecznie dojść do mostu kolejowego. Po realizacji wszystkich założeń spacer będziemy kontynuować po nowej nawierzchni i przy wymienionym oświetleniu, aż do plaży miejskiej. Po drodze podziwiając iluminacje murów dawnego średniowiecznego miasta.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.