Wydanie nr 199/2019, Czwartek 18.07.2019
imieniny: pokaż (11 imion)Robert, Erwin, Uniesław, Matern, Arnold, Wespazjan, Teodozja, Szymon, Arnolf, Arnulf, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zadbajmy razem o Ziemię! Weź udział w akcji " Sprzątanie świata" - Polska 2017 - 15/16/17.09.2017

Zadbajmy razem o Ziemię! Weź udział w akcji fot. Fundacja Nasza Ziemia/Andrzeja Pągowski
„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Podczas Akcji w całej Polsce odbywać się będą liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej reki” do wykorzystania   przez innych.

Tradycyjnie nie zabraknie także sprzątania terenów publicznych. Organizatorzy   wiedzą   już   o   kilkuset takich zaplanowanych wydarzeniach, a spodziewają się ich kilkukrotnie więcej. -  Istotne jest, aby Polacy zmienili trwale swoje codzienne postępowanie na bardziej przyjazne środowisku i to powoli lecz stale następuje.

Ważne jest nietworzenie odpadów i oddawanie wszelkich opakowań do segregacji – tutaj pomocna będzie infografika-„ściągawka”, jak postępować z typowymi problemowymi odpadami, którą przygotowały wspólnie Fundacja Nasza Ziemia i System Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Proszę także bardzo wszystkich uczestników o sprawozdania z działań, bo podsumowanie efektów Akcji, tych wszystkich rzeczy dobrych dla Ziemi i ludzi, jest bardzo ważne i potrzebne  – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. – Pamiętajmy, że chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień, po prostu  –dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania świata w Polsce.

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć na :

www.sprzatanieswiata-polska.pl  i profilu fb/naszaziemia.

Fundacja Nasza Ziemia i Partnerzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do udziału w Akcji: 

1.   Prosimy,   propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce”   - to bardzo ważne i potrzebne!

Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i używajcie tam zawartych grafik i materiałów

informacyjnych, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie

stosujcie hasztagi

 #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.

2. Monitorujcie stan środowiska Partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu  www.LocalSpot.pl, można zgłaszać dzikie wysypiska.

W tym celu wystarczy:

1.  wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)

2.  dodać zdjęcie i opcjonalnie opis

3.  wybrać właściwą kategorię, czyli „Akcja #SprzątanieŚwiata”

Dokładna   instrukcja   znajduje   się   pod   adresem   www.LocalSpot.pl/SprzatanieSwiata

Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego urzędu miasta/gminy. Dzięki temu, będziemy mogli wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji. 

Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do korzystania z tej formy komunikacji w trakcie naszej Akcji oraz po jej zakończeniu. Aplikację mobilną LocalSpot można pobrać z Google Play i z App Store.

3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych  i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

4. Weźcie udział w konkursach  na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia

Więcej informacji na:

 www.sprzatanieswiata-polska.pl  (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.

5. Podejmijcie osobiste wyzwanie :  

np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

Tegorocznej edycji Akcji towarzyszy  plakat  zaprojektowany honorowo przez Andrzeja Pągowskiego, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Andrzej Pągowski tworzy grafiki dla programów Fundacji Nasza Ziemia od 1994 roku – serdecznie za to dziękujemy! Plakat zawiera przesłanie Akcji i podpowiada, jak segregować odpady. Od lipca był on dystrybuowany do wszystkich zainteresowanych, można pobrać go nieodpłatnie w wersji elektronicznej ze strony  www.sprzatanieswiata-polska.pl  (menu „POBIERZ”) .

Wszystkie bieżące   i ważne  informacje  o  Akcji znajdziecie  na  profilu  FB/naszaziemia,  na  profilu  FB

wydarzenia Finał Akcji Sprzątane świata – Polska 2017 oraz na www.sprzatanieswiata-polska.pl .

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza szczególnie na: 

Piątek, 15 września

Finał tegorocznej Akcji - sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie

Udział wezmą : 

- Ambasadorowie akredytowani w Warszawie,

- wolontariaty pracownicze, 

- uczniowie 

- wszyscy chętni .

Zgłosiło się już 21 ambasad, będą wolontariusze m.in. z Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań,  DB Schenker i  RBS  Bank  Polska oraz  liczni uczniowie warszawskich szkół.  

Finał organizowany jest we współpracy z Zarządem Zieleni UM.st. Warszawy, z pomocą i wsparciem Ambasadora Australii, Pana Paula Wojciechowskiego, a także wsparciem DB Schenker, Fundacji Prokarton, Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań, Systemu Zbiórki Opakowań po Środkach Ochrony Roślin PSOR oraz Coca Cola HBC. 

Zapraszamy na godz. 10:00 na plażę Rusałka, na wysokości ZOO. Warto wziąć swoje rękawice i worek. Szczegóły na :

Profil wydarzenia :

FB Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017 https://www.facebook.com/events/149571495627823  .

Sobota, 16 września

godz. 11-13.00

Zielonka, Fundacja Nasza Ziemia i Grupa Eksplorująca Powarszawskie Nurkowiska zapraszają nurków na sprzątanie glinianek w Zielonce, szczegóły: 

https://www.facebook.com/events/544755215856392/?fref=ts

godz. 9-12 ,  Białołęka, róg Grzymalitów i Odkrytej , Fundacja Nasza Ziemia, Urząd Dzielnicy Białołęka i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki zapraszają na sprzątanie terenów zielonych.  

Szczegóły: 

https://www.facebook.com/events/542739686064241  i  http://www.bialoleka.waw.pl/​

Niedziela, 17 września

Fundacja  Nasza Ziemia i  sołtys   Mariusz Ciećwierz zapraszają na  symboliczne  ogólnopolskie zakończenie Akcji – w Wychódźcu koło Czerwińska   (woj. mazowieckie). 

O godzinie 15:00 rozpocznie się tam sprzątanie brzegów Wisły i piknik sąsiedzki, a o godz. 20:00 odbędzie się

spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, jedynym polskim kosmonautą, prezentującym swoją książkę  „Ciężar nieważkości. Opowieść   pilota-kosmonauty”. 

Organizatorem wydarzenia jest sołectwo Wychódźc. W ten sposób, poza Finałem w Warszawie, Fundacja Nasza Ziemia chce szczególnie uhonorować wszystkie bardzo liczne mniejsze miejscowości w Polsce, w których od 24

lat w ramach Akcji realizowane są wspaniałe lokalne działania na rzecz ochrony środowiska. 

Czekamy na wiadomości o Waszych działaniach.  Zamieszczajcie je na Mapie Akcji na : 

www.sprzatanieswiata-polska.pl menu „PRZYŁĄCZ SIĘ”

Link bezpośredni: 

http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/przylacz-sie/kampanie ), przesyłajcie posty na profil FB/ naszaziemia  lub piszcie o nich na   adres:fundacja@naszaziemia.pl

Przysyłajcie sprawozdania

– posłużą one sporządzeniu ogólnopolskiego raportu z tegorocznej Akcji. 

Formularz sprawozdania do pobrania: 

http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/o-akcji/formularz-sprawozdania-z-akcji-sprzatanie-swiata-polska-2017

Sprzątanie   świata   –   Polska   to   najpowszechniejsza   w   naszym   kraju   wolontariacka   akcja   na   rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi.

Poprzez Sprzątanie świata - Polska realizujemy m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jedną   z najważniejszych strategii rozwojowych ludzkości

Więcej o Celach ZR: http://un.org.pl/. Akcja Sprzątania świata - Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu.

Ambasadorami Akcji są: Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz

Leśniak.

Razem bądźmy częścią tej największej społecznej akcji ekologicznej w Polsce i najpowszechniejszego światowego ruchu na rzecz poszanowania środowiska!

 

Info i foto : Fundacja Nasza Ziemia / Andrzeja Pągowski

 

 
Katarzyna De Guzman

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.