Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

IV Muzyka polska na Żuławach – rozpoczęta! - 22 - 25.07.2017

IV Muzyka polska na Żuławach – rozpoczęta! - 22 - 25.07.2017 fot. Michał Skroboszewski
Zerwana struna, owacje na stojąco i długa kolejka po autografy – tak zakończył się pierwszy dzień IV festiwalu Muzyka polska na Żuławach, letniej inicjatywy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Kolejną edycję wydarzenia elbląscy kameraliści rozpoczęli w Krzyżanowie (Starym Polu), w parafii pw. św. Barbary, będącej najwierniejszym partnerem przedsięwzięcia. Tym razem muzykom towarzyszył zespół Vołosi, gwiazda polskiej sceny folkowej. Mieszkańcy Żuław i turyści mieli okazję wysłuchać wyjątkowego programu, który wypełniły kompozycje łączące muzykę klasyczną i żywiołowy folk. 

Tak było w Krzyżanowie – wykonawcy pod batutą Marka Mosia przedstawili wybór utworów z dwóch płyt Vołosów w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Wobec tych porywających, błyskotliwych propozycji nie można było pozostać obojętnym. Natychmiastowe owacje na stojąco, dwa zawrotnie szybkie i energetyczne bisy oraz długa 
kolejka po autografy to jasne dowody na to, że tegoroczna propozycja EOK trafiła do serc słuchaczy, wśród których nie brakowało i turystów. Pani Bożena, która do Starego Pola przyjechała aż z Katowic i trafiła na koncert przypadkiem podczas rowerowej przejażdżki, nie kryła zachwytu.

Jak mówi, od takiej muzyki aż chce się żyć i serce rośnie! Z zachwytem śledziła „cuda, które muzycy wyprawiali ze skrzypcami” i zaangażowanie w grę całego ciała muzyków – i Vołosów, i orkiestry. Słuchacze z zapartym tchem i zaciekawieniem śledzili każdy zwrot wartkich melodii.

Bardzo żywo reagowali na tanecznie utwory o wyraźnym rytmie, spontanicznie klaszcząc do taktu. A po wszystkim wychodzili z kościoła uśmiechnięciu i rozemocjonowani, podkreślając niezwykłą energię, emanującą ze sceny. 

Nie obyło się bez niespodzianki w postaci zerwanej struny w altówce Jana Kaczmarzyka. W trakcie nieplanowanej przerwy na montaż nowej, publiczność mogła poszerzyć swą wiedzę muzyczną – maestro Moś i Krzysztof Lasoń wprowadzili słuchaczy w tajniki strojenia altówki, opowiedzieli o jej budowie i objaśnili jej funkcję w zespole.

W międzyczasie na ratunek ruszył inny reprezentant Vołosów, skrzypek Stanisław Lasoń, dzięki któremu już po chwili niefortunny instrument w objęciach właściciela wrócił na scenę – co publiczność nagrodziła gorącymi brawami. 

Info : EOK

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. ; Sp. J., Toyota Knedler

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Partnerzy: Gmina Stare Pole, Gmina Pasłęk, Gmina Stegna, GOKiS Stare Pole, GOK Stegna, Pasłęcki Ośrodek Kultury

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wydarzenie dofinansowane Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

foto : Michał Skroboszewski

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.