Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Poznajcie największych Polskich językoznawców w historii

W efektywnej nauce języka obcego liczy się nie tylko umiejętność czynnego posługiwania językiem, ale też znajomość zasad gramatyki i składni. Te niedoceniane przez wielu dziedziny rzutują na poprawność i swobodę poruszania się w bądź co bądź obcym środowisku, innego niż rodzimy, języka. Dziedzina nauki zajmująca się tymi zagadnieniami to językoznawstwo, lub inaczej lingwistyka. W sferze jej zainteresowania pozostaje lingwistyka, fonetyka, słownictwo, słowotwórstwo, semantyka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu językoznawcy cenieni byli głównie w środowisku naukowym, obecnie przenikają nawet do głównego nurtu kultury. Teza ta brzmi być może niezbyt prawdopodobnie, ale aby ją uwiarygodnić, wystarczy powołać się na osobę profesora Jana Miodka.
  1. Charyzma, nieprzeciętna osobowość i interesujący sposób przedstawiania niuansów języka polskiego, zagwarantowały mu trwałe miejsce w świadomości Polaków. Jeśli przyjąć, że mainstream to coś zrozumiałego i akceptowanego masowo, to prof. Miodek z pewnością należy do takich szanowanych postaci głównego nurtu, choć prawdopodobnie, gdy zaczynał swoją przygodę z telewizją, nie liczył na tak dużą popularność. Przez ponad 20 lat wrocławski językoznawca prowadził audycję telewizyjną pt. „Ojczyzna polszczyzna”. Ten właśnie program spowodował wzrost zainteresowania osobą profesora. W swoich programach w charakterystyczny sposób tłumaczył pochodzenie wielu wyrazów, ich odmianę, a nawet znaczenie. Gestykulacja, interesujące anegdoty z własnego życia i specyficzny sposób prowadzenia narracji przysporzyły profesorowi Miodkowi wielu fanów. Powszechnie uznawany jest on za osobę budzącą sympatię i niekwestionowany autorytet w dziedzinie językoznawstwa. Swoją przygodę z popularyzowaniem języka polskiego rozpoczął już pod koniec lat 60. kiedy to rozpoczął współpracę z dziennikiem „Słowo polskie”. Prawdziwą popularność przyniosła mu telewizja, a obecnie z powodzeniem porusza się w środowisku internetu. Warto wspomnieć, że program „Ojczyzna polszczyzna” nadawany był przez blisko trzy dekady. Profesor występował też w programie pt. „Słownik polsko@polski”. Obecnie, jak wspomnieliśmy, profesora spotkać można w internecie. Czym jest Językoznawstwo na stronie Wikipedii.
  2. Innym bardzo znanym polskim językoznawcą jest profesor Jerzy Bralczyk, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od wielu lat profesor zasiada w Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Rady Etyki i Ładu Informacyjnego. W uznaniu zasług dla propagowania kultury języka polskiego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.  Główną dziedziną zainteresowań profesora pozostaje język reklamy, polityki i szeroko pojętych mediów. Prof. prowadzi bloga, występuje w radiowej audycji „Słowo o słowie” i programach telewizyjnych, odpowiada też na pytania z zakresu językoznawstwa za pośrednictwem internetu. Aktywnie, na łamach prasy i za pośrednictwem innych środków masowego przekazu, komentuje aktualną kondycję sceny politycznej i odnosi się do aktualnych wydarzeń. Obok profesora Miodka jest najbardziej rozpoznawalnym obecnie językoznawcą. Przez prasę bulwarową nazywany bywa nawet profesorem-celebrytą.
  3. Skoro już wspomnieliśmy o Radzie Języka Polskiego, to nie sposób pominąć jej znaczenie dla czystości, poprawnej formy, a także rozwoju języka polskiego w przestrzeni publicznej. Rada upowszechnia wiedzę o języku, popularyzuje poprawność jego używania, ale także opiniuje nazwy nowych produktów, czy rozstrzyga wszelkie wątpliwości związane z językiem. Od szesnastu lat przewodniczy jej prof. Andrzej Markowski. Profesor zasiada w wielu komisjach, jest też dyrektorem Instytutu Języka Polskiego UW. Zawodowo zajmuje się pracą dydaktyczną, ale też popularyzacją języka polskiego. Opublikował wiele prac naukowych, a także słowników i podręczników. Najbardziej znany z nich to „Poradnik językowy”. Profesor obecny jest także w mediach, zwłaszcza w radiu, najpierw była to radiowa Trójka, a obecnie Program Pierwszy, czyli popularna Jedynka, gdzie współprowadzi Dzień Dobrej Polszczyzny. Nie każdy może wie, ale to właśnie profesor Markowski tworzy tekst Ogólnopolskiego Dyktanda, które zainicjowała Krystyna Bochenek.
  4. Językoznawstwo zajmuje się jednak nie tylko poprawną, literacką wręcz polszczyzną, ale też żywym językiem, wszak jedną z jego dziedzin pozostaje też słowotwórstwo. Na fali słowotwórstwa powstają także wulgaryzmy, obecne co prawda w języku zawsze, ale zazwyczaj wstydliwie pomijane, jeśli chodzi o usystematyzowaną wiedzę o języku. Ten stan rzeczy zmienia się jednak, do czego przyczyniło się kilka znaczących postaci. Pierwsze z nich to dyrektor Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, prof. Maciej Grochowski. Opublikował on pracę naukową poświęconą wulgaryzmom, podaje Marek z Preply, nauczyciel udzielający korepetycji z angielskiego w Gdańsku od ponad 5 lat. Na podstawie materiałów o języku ulicy przygotowywał artykuły i referaty, a w 1995 r. wydał nawet „Słownik polskich przekleństw i wulgaryzmów”. Książka zyskała niezwykłą popularność i była kilka razy wznawiana. Aktywność profesora rzecz jasna nie ogranicza się do badania wulgaryzmów w mowie potocznej. Przewodniczy on Komitetowi Językoznawstwa PAN, należy do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, jest członkiem komisji językowych i autorem wielu publikacji dotyczących semantyki. Jednakże w powszechnej świadomości najbardziej rozpoznawalny stał się dzięki słownikowi przekleństw. Na kanwie tej publikacji powstał z kolei „Słownik polszczyzny potocznej”, opracowany przez dwóch językoznawców z Wrocławia. Przygotowali go w 2000 r. Janusz Anusiewicz i Jacek Skawiński. Janusz Anusiewicz badał głównie związki między językiem a kulturą, przez kilka lat był kierownikiem Zakładu Współczesnego Języka Polskiego UW. Pozostając jeszcze w klimacie kontrowersji wokół wulgaryzmów, nie sposób pominąć innych badaczy języka, którzy mieli swój wkład w tę dziedzinę językoznawstwa. Byli to prof. Edward Polański, redaktor „Wielkiego słownika ortograficznego PWN”, w którym znalazło się wiele wyrazów uznawanych za wulgarne i Ludwik Stomma, autor „Słownika polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych”.
  5. Na zakończenie artykułu o największych polskich językoznawcach nie sposób nie wspomnieć o Ludwiku Zamenhofie, który zyskał popularność na skalę światową. Z zawodu był lekarzem okulistą, ale sławę przyniosło mu dokonanie z dziedziny lingwistyki. Stworzył mianowicie międzynarodowy język esperanto. Ludwik Zamenhof pochodził z Białegostoku, urodził się w połowie XIX wieku, a zmarł w 1917 roku. Z racji pochodzenia z miasta, które w ówczesnym czasie było prawdziwym tyglem narodowościowym obracał się wśród przedstawicieli wielu kultur i w naturalny sposób opanował kilka języków. Znał rosyjski, niemiecki, francuski, angielski, a nawet łacinę, grekę, które w tamtych czasach były językami powszechnie wykładanymi w szkołach. Bez wątpienia Zamenhof był idealistą, wierzył, czego dowodził w swoich pracach, że nieporozumienia i konflikty między ludźmi i narodami wynikają z nieznajomości języków, co skutkuje problemami w komunikacji. Barierę językową uznawał za przyczynę sporów. By ułatwić ludzkości dialog, stworzył wspólny język – esperanto, a właściwie Lingvo Internacia. Pierwszy podręcznik do nauki tego języka powstał w 1887 roku. Dziś uczą się tego języka tysiące osób, istnieją liczne publikacje, istnieje nawet internetowe radio nadające programy w tym języku.
  6. Inną wybitną postacią tego okresu był Baudouin de Courtenay Jan Ignacy Niecisław, urodziny w 1845 r. w Radzyminie. Profesor uznawany jest za twórcę kazańskiej szkoły w polskiej lingwistyce i prekursora praskiej szkoły fonologicznej. Napisał ponad 300 prac naukowych z dziedziny językoznawstwa.
Poznajcie największych Polskich językoznawców w historii
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.